Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Záhlaví stránek

 

úprava vousů

ÚPRAVA VOUSŮ, BRADKY, KNÍRŮ A PLNOVOUSU


-Pomůcky: nůžky, hřeben, el. strojek, břitva, mýdlo na holení, štětec na holení, oprašovátko
- ochranné prádlo: pláštěnka, krepový límec, ubrousek

TVARY STŘIHU VOUSŮ PODLÉHAJÍ MÓDNÍM VLIVŮM DO ROZMANITÝCH TVARŮ

KRÁTKÝ KNÍR

Pokuď je dostatečně hustý a tvrdý, upravýme nejdříve strojkem a pak špičkami nůžek zastřihneme do tvaru. Na jemný, měkký a řidký vous používáme pouze nůžky. Okraje vousů, zejména kolem úst, opatrně kolem kontury namydlíme a zaholíme

DLOUHÝ KNÍR

Upravíme tak, že část vousů nabereme na hřeben po jeho délce a prostříháním opatrně zeslabíme. Ve středu ponecháme knír kratší, ke koutkům úst jej zvolna prodlužujme. Základní podmíňkou pro úpravu vousů a knírů je zachování souměrnosti obou polovin.

BRADKA

Bývá obdelníková , zakulacená, špičatá nebo rozdělená pěšinkou. Tyto tvary upravujeme nůžkami přes hřeben, kontury dočišťujeme el.strojkem nebo jej můžeme zaholit.

PLNOVOUS

Bývá krátký, střední, dlouhý. Tvar plnovousu označíme okrajovou, nebo-li hraniční čárou, která může být rovná nebo zaoblená a směřuje od spánku k bradě. Stříhat můžeme přes hřeben nůžkami (jemné vousy) nebo el. strojkem (tvrde vousy). Pracujeme z prava do leva. Opatrne postupujeme při stříhání na krku, kde je pokožka citlivá. Přechod vlasů a vousů u uší musí být plynulý a nenásliný. Při zpracovávání střihu kontrolujeme jeho tvar v zrcadle. Po úkonu můžeme znovu začistit kontury břitvou nebo el. strojkem. Se strojkem musíme pracovat velmi jemně, protože hrozí poranění pokožky.


HOLENÍ S NAPÁŘKOU

Napářka je změkčování vousů pomocí horkého obkladu, je náročnější na čas a provedení. U tohoto způsobu přípravy vousu na holení se docílí vedle učinného změkčování vousů i prokrvení pokožky a tím jej docílíme. Vous se vystuží , napřímí a změkčí. Napářka se používá na vous tvrdý, šedivý až skelný.
- postup: třecí ručník nebo ubrousek vložíme do speciálního přístroje vytápěného el. proudem nebo plynem, ve kterém je voda. Unikajcí pára pozvolna probíhá napářkami naskládanými na drátěné podložce nad hladinou vody. Napářku po určité době vyjmeme a ochladíme na snesitelný stupeň pro pokožku a přiložíme asi na 1 min. na krémem natřenou pokožku. Toto opakujeme 4x. v praxi se více používá ponoření ubrousku do horké vody , jinak postup je stejný. Dále lze použít přístroj na rozprašování páry na obličej. Záleží na tom, čím která provozovna je vybavená. V součastné době se tento úkon používá málo. Se zavedením přítev na žiletky skoro zaniká. Při použití napářky je pěna mýdla těžká spíše tekoucí. Při vlastním holení holíme opatrně, vypínání pokožky klouže.